Много често се случва служителите, които осъществяват наземния превоз на куфарите от самолета до летището, да не успеят да прехвърлят всички багажи навреме. В тези случаи багажът Ви не е изчезнал безвъзвратно, а най-вероятно е останал на предишно летище или е отклонен за друга дестинация по погрешка.
КОГА БАГАЖЪТ СЕ СМЯТА ЗА ИЗГУБЕН
Авиокомпанията има 21 дни да проучи къде се намира забавеният багаж. Ако, след изтичането на този срок, багажът все още не е намерен, той се обявява за изгубен и авиокомпанията дължи обезщетение на собственика. Имате право да изискате обезщетението си до 2 години след датата на пътуване. Въпросът за отговорността на авиокомпаниите към превозването на багаж се урежда от разпоредбите на Конвенцията от Монреал.
РАЗМЕР НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ПРИ ПОВРЕДЕН ИЛИ ИЗГУБЕН БАГАЖ
Максималният размер на обезщетение за загубен или повреден на багаж е 1000 СПТ (специални права на тираж – международна безкасова валута). Тази сума съответства на приблизително 1100 евро. Размерът на обезщетението от страна на авиокомпанията за изгубен или повреден багаж, може да бъде по-малък от горепосочената сума, в случай че багажът не е пакетиран правилно или ако съдържа непозволени за транспортиране елементи. Авиокомпаниите обикновено не носят отговорност за щети или загуба на предмети с висока стойност, ако последните не са били декларирани и/или опаковани правилно за транспортиране.
ДРУГИ ПРАВА
Право на направени разходи, докато чакате багажа си
Възстановяване на разходи, възникнали от направени непредвидени плащания, вследствие на закъснял багаж, се осъществява до 21 дни след получаване на багажа. За тази цел трябва да запазите всички касови бележки и фактури, които да докажат какви разходи сте направили в следствие на забавянето на Вашия багаж. Такива разходи могат да включват купуване на тоалетни принадлежности, дрехи и други консумативи, от които пътникът се нуждае по време на пътуването си.
ДЕЙСТВИЯТА ВИ, КОГАТО БАГАЖЪТ ВИ НЕ ПРИСТИГНЕ ЗАЕДНО С ВАС НА ЛЕТИЩЕТО
След като пристигнете, се обърнете възможно най-скоро към служба Рекламация и багажи на летището или към офиса на авиокомпанията, с която сте летели. Подайте жалба за липсващия багаж, по която ще се изготви констативен протокол от компетентните служители на летището, в което липсата е установена. Важно да знаете, че Превозвачът е отговорен за вреда, причинена от закъснение при въздушния превоз на багаж или товари.ротокол. След това летището в продължение на 5 дни търси багажа ви чрез международна електронна система за проследяване. Ако търсенето не даде резултат, с него се заема авиокомпанията, която е оперирала полета Ви.
ДЕЙСТВИЯТА ВИ, КОГАТО БАГАЖЪТ ВИ ПРИ ПРИСТИГНЕ НА ЛЕТИЩЕТО Е ПОВРЕДЕН
Ако при получаване на багажа констатирате вреди трябва да съставите протокол с компетентните служетили и да отправите жалба до превозвача незабавно след откриване на вредите, но не по-късно от 7 дни от датата на получаване на регистриран багаж и 14 дни от датата на получаване на товара. В случай на закъснение жалбата трябва да бъде отправена не по-късно от 21 дни считано от датата, на която багажът или товарът са били предоставени на негово или нейно разположение. Ако не бъде отправена жалба в посочените срокове, срещу превозвача не може да се заведе дело освен в случай на измама от негова страна.
ФОРМА НА ЖАЛБАТА
Всяка жалба трябва да бъде в писмена форма и да бъде връчена или изпратена в посочените срокове.
ИЗКЛЮЧВАНЕ НА ОТГОВОРНОСТТА НА ПРЕВОЗВАЧА
Съгласно чл. 81 от ЗЗД, длъжникът не отговоря ако невъзможността за изпълнение се дължи на причина, което не може да му се вмени във вина. Такава причина, изключваща отговорността е наличието на непреодолима сила или случайно събитие. Съгласно чл. 306, ал. 2 от ТЗ непреодолима сила е непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, възникнало след сключването на договора. В теорията се приема, че няма алтернативност на двете характеристики и „или“ следва да се чете „и“, т. е. за да нелице непреодолима сила следва събитието да е едновременно непредвидено и непредотвратимо. Приема се още, че случайното събитие е такова, че е непреодолимо, защото не е предвидено, ако би било предвидено, то чрез наличното състояние на техниката би могло да се преодолее, докато при непреодолимата сила – дори и предвидена, тя не би могла да бъде преодоляна. Събитието още следва да доведе до невъзможност за изпълнение.
ПРАВНА УРЕДБА НА ДОГОВОРА ЗА ВЪЗДУШЕН ПРЕВОЗ НА БАГАЖ
Съгласно чл. 367 ТЗ, с договора за превоз превозвачът се задължава срещу възнаграждение да превози до определено място, лице, багаж или товар. При този договор за превоз на багаж превозвачът е длъжен да извърши превоза в определен срок, да пази товара от приемането му до предаването му, да уведоми получателя за пристигането на багажа и да му го предаде в местоназначението. Неизпълнението на задължението на превозвача, изразяващо се в забава при изпълнение на превоза, доколкото не се дължи на форсмажорно обстоятелство, е предвидено от законодателя като основание за ангажиране на отговорността му за обезщетяване на настъпилите за изпращача вреди.
Освен посочените разпоредби, в конкретната хипотеза приложение намират Закона за гражданското въздухоплаване и Конвенцията за уеднаквяване на някои правила за международния въздушен превоз, ратифицирана от Р. Б. със закон от 16.07.2003 г., в сила от 09.01.2004 г. /ДВ, бр. 6 от 23.01.2004 г. /. Посочените нормативни актове също уреждат отговорността на превозвача, при неточно изпълнение на договора за превоз, отнасяща се до повреда на багажа или до закъснението на същия, както и условията за ангажиране на отговорността на превозвача.
Много често превозвачът отказва да заплати обезщетение на пътника. Основното възражение на превозвача, за да не плати обезщетението, е позоваването на Общите му условия, независимо дали пъника е бил запознат с тях. Тук обаче следва да се има предвид Закона за защита на потребителя и в частност разпоредбата на чл. 147а, ал. 5 ЗЗП, съгласно която клаузата за съгласие с общите условия на договора и деклариране на получаването им от потребителя, включена в индивидуалните договори, не е доказателство за действителното приемане на общите условия и получаване на екземпляр от потребителя. Разпоредбите на чл. 147а имат императивен характер, поради което съдът (при едно евентуално дело) следва да следи служебно за спазването им.
МОНРЕАЛСКА КОНВЕНЦИЯ
Монреалската конвенция урежда и може да ограничава отговорността на превозвачите в случай на унищожаване, загуба или щета на багаж и на забавяне. Неизпълнението на разпоредбите на предходното не засяга съществуването или валидността на договора за превоз, който независимо от това е подчинен на правилата на тази конвенция, включително онези, отнасящи се до ограничаване на отговорността.
ОТГОВОРНОСТ НА ПРЕВОЗВАЧА И РАЗМЕР НА ОБЕЗЩЕТЕНИЕТО ЗА ВРЕДИ
Превозвачът е отговорен за вреда, понесена в случай на унищожаване, загуба или повреда на регистриран багаж, само при условие, че събитието, което е причинило унищожаването, загубата или повредата, е възникнало на борда на въздухоплавателното средство или по време, когато превозвачът е бил отговорен за регистрирания багаж. Превозвачът обаче не е отговорен, ако и доколкото вредата е възникнала поради присъщ на багажа дефект, качество или недостатък. В случай на нерегистриран багаж, включително лични вещи, превозвачът е отговорен, ако вредата е възникнала по негова вина или по вина на негови служители или агенти. Ако превозвачът признае загуба на регистриран багаж или ако регистрираният багаж не е пристигнал при изтичане на 21 дни след датата, на която е трябвало да пристигне, пътникът има право да упражни срещу превозвача правата, които произтичат от договора за превоз.
По смисъла на тази конвенция терминът "багаж" означава и регистриран багаж, и нерегистриран багаж, освен ако не е посочено друго.
Закъснение
Превозвачът е отговорен за вреда, причинена от закъснение при въздушния превоз на багаж или товари. Независимо от това превозвачът не носи отговорност за вреда, причинена от закъснение, ако докаже, че той и неговите служители и агенти са взели всички мерки, които разумно биха могли да се изискват - за избягване на вредата, или че е било невъзможно той или те да вземат такива мерки.
Освобождаване от отговорност
Ако превозвачът докаже, че вредата е причинена от или че за нея е допринесла небрежност, друго неправилно действие или бездействие на лицето, което иска обезщетение, или лицето, от което произтичат правата му, превозвачът изцяло или частично се освобождава от отговорност спрямо ищеца до степента, до която тази небрежност, неправилно действие или бездействие са причинили или допринесли за вредата. Когато поради смърт или увреждане на пътник, лице, различно от пътника, търси обезщетение, по същия начин превозвачът изцяло или частично се освобождава от отговорност до степента, до която докаже, че вредата е причинена от или за нея е допринесла небрежност, друго неправилно действие или бездействие на този пътник. Този член се прилага спрямо всичките разпоредби за отговорност в тази конвенция, включително разпоредбата на чл. 21, ал. 1 на МКонв.
Лимити на отговорност по отношение на закъснение на багаж и товари
1. В случай на вреда, причинена от закъснение при превоз на лица, както е посочено в чл. 19, отговорността на превозвача по отношение на всеки пътник е ограничена до 4150 специални права на тираж.
2. При превоз на багаж отговорността на превозвача в случай на унищожаване, загуба, повреда или закъснение е ограничена до 1000 специални права на тираж за всеки пътник, освен ако пътникът е направил по време на предаване на регистрирания багаж на превозвача специална декларация за интерес от доставка в местоназначението и е заплатил допълнителна сума, ако случаят го изисква. В този случай превозвачът е отговорен да заплати сума, непревишаваща декларираната сума, освен ако докаже, че сумата е по-голяма от действителния интерес на пътника от доставка в местоназначението.
Предходните разпоредби на ал. 1 и 2 на този член не се прилагат, ако бъде доказано, че вредата е причинена от действие или бездействие на превозвача, неговите служители или агенти, извършено с намерение да бъде причинена вреда или от груба небрежност и със знанието, че вероятно ще бъде причинена вреда; при условие че в случай на такова действие или бездействие на служител или агент бъде също доказано, че служителят или агентът са действали в рамките на своите трудови задължения.
Определените в чл. 21 и в този член лимити не препятстват съда от присъждане в съответствие с прилаганото от него право допълнително и на всичките или част от съдебните разноски и на другите разходи по делото, понесени от ищеца, включително лихва. Предходната разпоредба не се прилага, ако сумата на присъденото обезщетение, без съдебните разноски и други разходи по делото, не превишава сумата, предложена писмено от превозвача на ищеца в срок 6 месеца след датата на събитието, причинило вредата, или преди започване на съдебното дело, ако това е станало по-късно.
Конверсия на монетарни единици
1. Сумите, посочени като специални права на тираж в тази конвенция, се счита, че се отнасят за специалните права на тираж, както са дефинирани от Международния валутен фонд. В случай на съдебно производство конверсията на сумите в национална валута се извършва според стойността на такава валута в специални права на тираж към датата на постановяване на съдебното решение. Стойността в специални права на тираж на националната валута на държава страна, която е член на Международния валутен фонд, се изчислява по метод за оценка, прилаган от Международния валутен фонд в сила към датата на постановяване на съдебното решение за неговите операции и транзакции.
Стойността в специални права на тираж на националната валута на държава-страна, която не е член на Международния валутен фонд, се изчислява по определен от тази държава начин.
2. Независимо от това онези държави, които не са членове на Международния валутен фонд и чието законодателство не позволява прилагането на ал. 1 от този член, могат да декларират, по време на ратификацията или присъединяването или по всяко време след това, че лимитът на отговорност на превозвача, определен в чл. 21 , се установява на сумата 1 500 000 монетарни единици на един пътник при съдебно производство на тяхна територия; 62 500 монетарни единици на един пътник по отношение на чл. 22, ал. 1 ; 15 000 монетарни единици на един пътник по отношение на чл. 22, ал. 2, и 250 монетарни единици на килограм по отношение на чл. 22, ал. 3 . Тази монетарна единица отговаря на 65,5 милиграма злато с чистота 900 хилядни. Тези суми могат да бъдат конвертирани във въпросната национална валута в кръгли цифри.
Конверсията на тези суми в национална валута се извършва в съответствие със законодателството на въпросната държава.
3. Изчисляването, посочено в последното изречение на ал. 1 на този член, и методътна конверсия, посочен в ал. 2 на този член, се извършват по такъв начин, че да изразят в националната валута на държавата страна, доколкото е възможно, същата реална стойност на сумите по чл. 21 и 22 , която би се получила в резултат от прилагането на първите три изречения на ал. 1 на този член. Държавите страни съобщават на депозитаря за начина на изчисляване по ал. 1 на този член или за резултата от конверсията по ал. 2 на този член според случая, при депозиране на документа за ратификация, приемане, одобрение или присъединяване към тази конвенция и когато настъпи промяна в някое от тях.
Основание за искове
При превоза на багаж и товари всяко съдебно дело за обезщетения на каквото и да е основание било по тази конвенция, по договор, при закононарушение или на всяко друго основание може да се заведе само при условията и при съблюдаване на лимитите на отговорност, установени в тази конвенция, без това да предрешава въпроса кои лица имат право да завеждат дело и какви са съответните им права. При всяко такова дело наказателните, назидателните или всякакви други некомпенсационни обезщетения не подлежат на възстановяване.
Своевременно уведомяване за жалби
1. Получаването на регистриран багаж или товар от лицето, което има право да ги получи, без да бъде отправена жалба, представлява доказателство до доказване на противното, че багажът или товарът са били доставени в добро състояние и в съответствие с документа за превоз или с данните, съхранени чрез другото средство, посочено в чл. 3, ал. 2 и чл. 4, ал. 2 .
2. В случай на вреди лицето, което има право да получи доставката, трябва да отправи жалба до превозвача незабавно след откриване на вредите, но не по-късно от 7 дни от датата на получаване на регистриран багаж и 14 дни от датата на получаване на товара. В случай на закъснение жалбата трябва да бъде отправена не по-късно от 21 дни считано от датата, на която багажът или товарът са били предоставени на негово или нейно разположение.
3. Всяка жалба трябва да бъде в писмена форма и да бъде връчена или изпратена в посочените срокове.
4. Ако не бъде отправена жалба в посочените срокове, срещу превозвача не може да се заведе дело освен в случай на измама от негова страна.
Юрисдикция
1. Дело за обезщетение трябва да се заведе по избор на ищеца на територията на една от държавите - страни по конвенцията, било пред съда по постоянно седалище на превозвача, или по неговото основно място на дейност или по мястото на дейност на превозвача, чрез което е сключен договорът, или пред съда в местоназначението.
2. По отношение на вреди, възникнали в резултат на смърт или увреждане на пътник, дело може да се заведе пред едно от съдилищата, посочени в ал. 1 на този член, или на територията на държава - страна по конвенцията, в която по времето на злополуката се намира основното и постоянно местожителство на пътника и към или от която превозвачът извършва услуги за въздушен превоз на пътници било със собствено въздухоплавателно средство, или с въздухоплавателно средство на друг превозвач по търговско споразумение и в която този превозвач осъществява дейността си за въздушен превоз на пътници, използвайки помещения, наети или притежавани от самия превозвач или от друг превозвач, с който той има търговско споразумение.
Давностен срок за завеждане на дела
1. Правото на обезщетение се погасява, ако не бъде заведен иск в срок две години считано от датата на пристигане в местоназначението или от датата, на която въздухоплавателното средство е трябвало да пристигне, или от датата, на която превозът е преустановен.
2. Методът за изчисляване на този срок се определя от правото на съда, сезиран по случая.
Регистрирай иск